Programme 2016

Wednesday 4-5-2016

10:00 Registration
 

________________________________________________________________________

Student Film Competition

13:30

Twelve Tribes Project (95')
- USA, Oneonta, New York State -
Manuel Steinert (German) 2015

15:15

Rattle Them Bars (27')
- USA, Texas -
Nena Hedrick (US-American) 2015

15:50

Pit Stop Loving (5')
- USA -
Noam Osband (US-American) 2015

16:00

Cinderella (25')
- Belarus -
Alexander Zubovlenko (Belarusian) 2015

16:35

Strange Beasts (18')
- Great Britain, Lancashire -
Kriston Jackson (British) 2014

17:05

Fragments of an Unfinished Melody (6')
- Germany, Hamburg -
Luz Dary Mina-Gómez (Colombian) 2015

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17:20

6000 Footsteps (11')
- Germany, Koblenz -
Jessica Gülen (German) 2015

17:40

Doing Archive (11')
- Germany, Göttingen -
Stephanie Bussler, Melina Kliebisch, Mariel McLaughlin (Germans) 2015

18:00

Construction Assault (7,5')
- China, Beijing -
Laura Engelhardt (German) 2015

18:15

Govandi Crime aur Camera (37')
- India, Mumbai -
Deepti Murali, Prateek Shekhar, Shubhra Dixit, Smita Vanniyar, Vaibhav Sorte (Indians) 2015

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

Economic Struggles and Migration

20:00

Archipelagos, Naked Granites (25')
- Greece -
Daphné Hérétakis (Greek/Italian) 2014

20:35

This is Europe (40')
- Spain, Algeciras -
Michael Westrich (German) 2016

21:25

Limpiadores (39')
- Great Britain; Colombia; Brazil -
Fernando Mitjans (Cuban/Brazilian) 2015

22:15

Stopover in Pajol (13')
- France, Paris 18e -
Mahamoud Ibrahim (Comorian) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:40

Ceramic Tales (9,5')
- Belgium -
Martina Droandi (Italian) 2015

23:00

'Skin has Eyes and Ears': Audio-visual Ethnography in a Sepik Society (83')
- Papua New Guinea -
Daniela Vavrova (Slovakan) 2014

Thursday 5-5-2016

 

 

________________________________________________________________________

Student Film Competition continued
________________________________________________________________________

 

Women in Focus

09:00

Between Memories (34')
- Peru -
Martha-Cecilia Dietrich (Austrian/ Peruvian) 2015

09:45

Living Quechua (18')
- USA, New York City -
Christine Mladic Janney (US American) 2014

10:10

Drande (18')
- Albania -
Blerta Berisha, Felix Hergert (Kosovan, Swiss) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Coping with Change

10:40

Fighting for Nothing to Happen (48')
- Indonesia -
Nora Wildenauer (German) 2015

11:40

Lady of the Lake (22')
- Myanmar -
Zaw Naing Oo (Burmese) 2015

12:10

Shifting Tides (17')
- India, Kachchh -
Aakash Doshi (Indian) 2015

 

Mining in Focus

12:35

Cerro Rico - The Silver Mountain (30')
- Bolivia, Potosí -
Armin Thalhammer (German) 2015

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________

Main Festival
________________________________________________________________________

 

Mining in Focus

14:00

Flowers of Freedom (92')
- Kyrgyzstan -
Mirjam Leuze (German) 2014

15:35

Coal India (47')
- India, kusunda area -
Felix Röben, Ajay Koli (German, Indian) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16:35

The Copper Village (90/60')
- Nepal -
Dipesh Kharel, Frode Storaas (Nepali, Norwegian)

17:35

The Region (76')
- Northern Chile, Atacama Desert -
Felipe Palma (Chilean) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Panel discussion on mining

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

20:00

Transition Blu (29,5')
- Austria; Italy -
Dorothea Braun (German) 2015

20:40

Komian (72')
- Ivory Coast; Ghana -
Jordi Esteva (Spaniard) 2014

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:15

A Movie For You (25')
- Iran -
Iman Behrouzi (Iranian) 2015

22:50

Roaring Abyss (86')
- Ethiopia -
Quino Piñero (Spaniard) 2015

Friday 6-5-2016

 

Cultural Heritage in Focus

09:00

Journey to the Maggot Feeder (68')
- Estonia; Great Britain; Russia -
Liivo Niglas, Priit Tender (Estonians) 2015

10:20

The Archipelago (40')
- Denmark, Faroe Islands -
Benjamin Huguet (French) 2015

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11:15

The Superstars of Koti (75')
- India -
Farha Alam, Anuj Adlakha (Indians) 2015

 

Roundtable I "Filming (Intangible) Cultural Heritage"

Chaired by Nadja Valentinčič Furlan
Participants: Dipesh Kharel (Nepal). Liivo Niglas (Estonia), Farha Alam (India)

Various films in the festival investigate cases of intangible cultural heritage in quite different ways. It seems to be obvious that film is an adequate medium to document the vanishing intangible heritage. The invited filmmakers come from different countries with different cultural backgrounds and their films present quite diverse cases. Anyway all are struggling with question of how to document, discuss, represent cultural heritage.
Thus various questions arise which we would like to discuss with the filmmakers present.
- What was the motivation to make the film?
- What did the filmmaking mean to the protagonists, what was their interest?
- In which way does film contribute to the safeguarding of the cultural heritage?
- What does a filmmaker has to consider when making a film in the context of intangible cultural heritage.

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

14:00

The Auction House: A Tale of Two Brothers (85')
- India; Great Britain -
Edward Owles (British) 2014

15:35

The Fighters of the Holy Hair (27')
- Belgium -
Florian Vallée (Belgian) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16:15

Eoha (22')
- Montenegro, region of Ceklici -
Vladimir Perovic (Montenegrin) 2015

16:50

Daughters of Anatolia (56')
- Turkey -
Halé Sofia Schatz (Turkish/US-American) 2015

17:55

Sonia's Dream (15')
- Peru, Puno -
Diego Sarmiento (Peruvian) 2015

18:20

Down Southern Roads (29')
- Mexico -
Jorge Luis Linares Martínez (Mexican) 2015

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

20:00

Dark Forests (52')
- Russia, Siberia -
Stéphane Breton (French)

21:05

Samir in the Dust (60')
- Algeria -
Mohamed Ouzine (French) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:20

The Visit (43')
- Egypt -
Marouan Omara, Nadia Mounier (Egyptians) 2015

23:10

Leaving Africa (85')
- Uganda; Finland -
Iiris Härmä (Finish) 2015

Saturday 7-5-2016

09:00

My Buddha is Punk (68')
- Myanmar -
Andreas Hartmann (German) 2015

10:10

Third Person (54')
- Israel -
Sharon Luzon (Israeli) 2015

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Women in Focus

11:25

Violin Farmers (40')
- Vietnam -
Diem Ly Vu (Vietnamese) 2016

12:05

Çonçağon A village on the Black (45')
- Turkey -
Erdoğan Yıldız (Turkish) 2013

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

Films on Migration

14:00

Borders (87')
- many locations -
Jacqueline van Vugt (Dutch) 2013

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15:50

Shores - In the Safe Northern Sun (60')
- Italy, Lampedusa ; Tunisia, Zarzis -
Irene Dionisio (Italian) 2015

16:55

The Burden of Proof (33')
- Czech Republic, Kostelec nad Orlicí -
Stefan Kessissoglou (German) 2016

17:40

A Nation Without A Homeland (11')
- Iraq, Baghdad -
Wareth Kwaish (Syrian) 2015

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

18:15

Award Ceremony

 

Presentation of Student's Film Award Winner

  Screening of the winning film
 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19:45

J.C. Abbey, Ghana's Puppeteer (54')
- Ghana, Accra -
Anyaa Arts Kollektif: Nii Noi Nortey, Nii Otoo Annan, Nii Yemo Nunu, J.C. Abbey, Steven Feld (Ghanaians, US-American) 2016

21:00

________________________________________________________________________

Festival Dinner
________________________________________________________________________

Sunday 8-5-2016

09:30

________________________________________________________________________

Sounds From the Fog (90')
- Germany; Austria; Czech Republic -
Klaus Stanjek (German) 2013

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11:15

The Day the Sun Fell (78')
- Japan, Hiroshima, Tokyo, Takagi -
Aya Domenig (Swiss/Japanese) 2015

12:45

Women in Sink (36')
- Israel -
Iris Zaki (Israeli) 2015

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

Roundtable II "Researching Through the Visual"

Chaired by Andreas Ackermann

Keynote: Michaela Schäuble (Switzerland):
"Does the so-called ‘sensory turn’ mean the end of storytelling?"

Participants:

Aya Domenig (Switzerland), David MacDougall (Australia), Daniela Vavrova (Australia), Michael Westrich (Germany)

The roundtable refers to the growing desire to explore under-investigated modes of experience, commonly referred to as “sensory turn”, having an on-going impact on contemporary scholarship in the humanities and social sciences. Especially anthropologists producing non-text based ethnographies such as film, sound recordings and phonography, museum exhibits, animations, drawings, narrative documentaries, design works or interactive events, increasingly engage with “sensuous scholarship” (Stoller) acknowledging their own embodied, reflexive or intuitive situatedness and/or cautiously consider the “visualism” of Western thought. Against this background, the participants are going to discuss various ways in which sensory approaches to non-text based ethnographies and storytelling practices could be productively combined.

Each participant will give statements addressing the following two questions:
- Where do you see the greatest challenges of audiovisual research at the moment?
- What would you consider currently the most exciting potentials of audiovisual research?

 

 

________________________________________________________________________

End of Festival
________________________________________________________________________