Programme 2022

Programme as pdf.

Catalogue as pdf.

Wednesday 25-5-2022

10:00 Registration
 

________________________________________________________________________

Student Film Competition

 

Living Conditions

13:00

Fonja (80,5')
- Madagascar -
Lina Zacher, Raharisoa Sitrakaniaina, Adrimamy Fenotoky Alpha, Raharison Nantenaina Adriano, Rakotondrabe Jean Chrisostome, Santatra Lovatiana Desire, Sitraka Hermann Ramanamokatra, Erick Edwin Andrianamelona, Ravo Henintsoa Andrianatoandro, Elani Eric Ra (German, Madacascans) 2019

14:25

Barcelona – A Welcoming City (55,5')
- Spain -
Christin Schuchardt (German) 2021

15:20

The Walnut Tree (40,5')
- Belgium -
Kato Smits (Belgian) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Family Relationships

16:35

Boy Queen (19')
- Myanmar -
Sai Nyi Min Htut (Burmese) 2021

16:55

Mother's (22')
- Belgium -
Hippolyte Leibovici (Belgian) 2019

17:20

Researching our Feminism: Stories of Shame (24')
- Germany -
Franzina Braje, Wiebke Riedel (Germans) 2021

17:45

Ishim (25')
- Russian Federation -
Kirill Sultanov (Russian) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

19:30

The Mushroom at the Top of the World (44')
- Nepal -
Matjaz Pinter (Slovenian) 2021

 

Focus Latin America

20:15

Mundo (19')
- Chile -
Ana Edwards (Chilean) 2020

20:35

Living Forest (21')
- Ecuador -
Tatiana Lopez (Equatorian/US-American) 2021

21:00

Manacillo (30')
- Colombia -
Nicolás Garcés (Colombian) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:05

Like a Dream with Open Eyes (35')
- Germany -
Lena Philipp (German) 2021

22:40

Mam's Old Chair (2,5')
- Ireland -
Sheena Walsh (Brazilian) 2021

 

Living in Pandemic Times

22:45

Web of Thoughts (13,25')
- Germany -
Alexander Chenchenko, Sebastian Mast, Constanze Illner, Annika Troitzsch, Kyuna Choi, Jonas Reuter (German) 2021

23:00

Who am I (56')
- Turkey -
Kıvılcım Zafer Teoman (Turk) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Thursday 26-5-2022

 

________________________________________________________________________

Student Film Competition continued
________________________________________________________________________

09:00

The Lost Art of Seasoning (58')
- India -
Abo Arangham (Indian) 2021

10:00

Talamanca (23')
- Costa Rica -
Davide Marino (Italian) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11:00

One Gram of Gold (16')
- Tanzania -
Anna Frohn Pedersen (Danish) 2021

11:20

toprak ve su - Earth and Water (36,5')
- Turkey -
Sabrina Scherzer, Kathrin Schulz, Silja Pohland (Germans) 2020

12:00

Going Alone (28')
- Germany -
Raphael Schanz (German) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13:00

Threshold People (Internet Presentation)
- Spain -
Jenna Keiper (US-American) 2021

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________

Main Festival
________________________________________________________________________

14:00

Living Water (77')
- Czech Republic, Jordan -
Pavel Borecký (Czech) 2020

15:20

Zenerù (30')
- Italy -
Andrea Grasselli (Italian) 2021

15:50

Umbras (16')
- Italy -
Fabian Volti (Italian) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

On Labour

16:45

Dea (72')
- Hong Kong, Indonesia -
Alberto Gerosa (Italian) 2020

18:00

Sweet and Salty (17')
- Colombia -
Jorge Panchoaga (Colombian) 2021

18:20

A Day's Work (13')
- Myanmar/Burma -
Max Kerkhoff (German/Austrian/US-American) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

On Media

20:00

The Andean Screen (48,5')
- Argentina -
Carmina Balaguer (Spanish) 2021

20:50

Talking Dreams (35')
- Italy, Senegal, Switzerland -
Bruno Rocchi (Italian) 2020

21:25

I'm the Boss (29')
- India -
Ethiraj Dattatreyan (Indian/US-American) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:30

The Fourfold (7,25')
- Canada, Germany -
Alisi Telengut (Canadian) 2020

22:40

Voices of Karamushi (91')
- Japan -
Daisuke Bundo (Japanese) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Friday 27-5-2022

09:00

Keeping the Tradition (89,5')
- Mexico, United States -
Beate Engelbrecht (German) 2022

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

On Living Environment

11:00

Bibliothèque Publique (Public Library) (50')
- France -
Clément Abbey (French)

11:50

Smart Homes for Seniors (32,5')
- Australia -
Sarah Pink (British) 2021

12:25

Wawan's Prayer (23')
- Indonesia -
Robert Lemelson, Chisako Yokoyama (US-American, Japanese) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

Women’s Perspectives

14:00

An Ordinary Life (55')
- Germany, Israel -
Gili Danon, Efrat Shalom Danon (Israeli) 2019

14:55

164880 (25')
- Russian Federation -
Maria Falileeva, Alexandra Matveeva (Russians) 2021

15:20

Childfree (35')
- Iran, Islamic Republic of -
Sara Bahramjahan (Iranian) 2020

15:55

Parizad (24')
- Iran, Islamic Republic of -
Mehdi Imani Shahmiri (Iranian) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Coping with Transnational Borders/Bounderies

16:55

Northern Travelogues (58')
- Russian Federation -
Kira Jääskeläinen (Finnish) 2019

17:55

Christmas Dinner (19')
- Norway, Portugal -
Frode Storaas, Catarina Alves Costa (Norwegian, Portuguese) 2021

18:15

Sharing Boundaries (16')
- Germany, Netherlands -
Katinka Schlette (German) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

On Music

20:00

Family Song (75')
- Brazil -
Paula Bessa Braz, Mihai Andrei Leaha (Brazilian, Romanian) 2020

21:15

The Mountains Sing (40')
- China -
Xiao Yang (Chinese) 2021

21:55

Avatara (25')
- India -
Nadav Harel (Israeli) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22:55

The Body Won't Close (75')
- Brazil -
Mattijs van de Port (Dutch) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Saturday 28-5-2022

 

Africa in Focus

09:00

Ait Atta: Nomads of the High Atlas (77')
- Morocco -
Inanc Tekguc, Eda Elif Tibet (Turkish Cypriot, Turkish) 2020

10:20

A Peaceful Place (70')
- Cameroon -
Trond Waage, Saliou Mohamadou Saimboum (Norwegian, Cameroonian) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Museum in Focus

12:05

Who Says the Lepchas Are Vanishing (42,5')
- India -
Abhyuday Khaitan (Indian) 2020

12:50

New York, Just Another City (18,5')
- United States -
André Lopes, Joana Brandão (Brazilians) 2019

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________

Conference: Collaboration and Authorial Diversity in Film

________________________________________________________________________

 

Collaborating with Locals

14:00

Welcome adress
...

14:10

Collaborative Visual Anthropology
Speakers Trond Waage, Mouazamou Ahmadou and Sidylamine Bagayoko

 

Everyday Survival (39')
- Cameroon -
Abdoul Aziz Wadazoua (Cameroonian) 2020

 

Kɔtɛ (26')
- Mali -
Sidylamine Bagayoko (Malian) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16:00

Collaborative Films in Indigenous Terms
Speakers Typju Myky and André Lopes

 

Weaving Our Paths (5,75')
- Brazil -
Cledson Kanunxi, Jackson Xinunxi e Marta Tipuici (Brazilians) 2019

 

Ãjãí: the Headball Game of the Myky and Manoki (48')
- Brazil -
Typju Myky, André Lopes (Brazilians) 2019

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18:00

Collaborative Engagements
Speakers Mihai Andrei Leaha and Paula Bessa Braz

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

19:30

Award Ceremony

 

Presentation of Student's Film Award Winners

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

20:00

La Cen (77')
- Cuba -
Julius Dommer (German) 2021

21:15

________________________________________________________________________

Drinks and Snacks
________________________________________________________________________

Sunday 29-5-2022

 

________________________________________________________________________

Conference: Collaboration and Authorial Diversity in Film

________________________________________________________________________

 

Filming in a Family

09:30

How Grandfather Set up His "Million Dollar Shot": Negotiating Directorial Roles and Authorship in Ethnographic Filmmaking
Speaker Jón Bjarki Magnússon

 

Half Elf (64,5')
- Iceland -
Jón Bjarki Magnússon (Icelandic) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11:15

Casting in Anthropological Filmmaking
Speakers Frode Storaas and Dipesh Kharel

 

Kuldeep’s love (66')
- India -
Frode Storaas and Dipesh Kharel (Norwegian, Nepalese) 2022

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13:00

Producing a Community Soap Opera Series from the Eastern Highlands of Papua New Guinea
Speakers Daisy Meko Samuel, (Papua New Guinea), Regina Knapp (Germany), Verena Thomas (Germany/Australia)

 

A Slice of Life (42')
- Papua New Guinea -
Regina Knapp (Germany), Verena Thomas (Germany/Australia), Jackie Kauli (Papua New Guinea/Australia) 2022

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

Break
________________________________________________________________________

 

Working in Different Ways

14:30

Ethnographic Film as Cosmopolitan Product
Speakers Annelies Kuster and Erin Moriarty

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15:45

Moving Images / Shifting Voices - (Re-)Negotiating Authorship and Essayistic Montage in Ethnographic Cinema
Speakers Anja Dresche and Michaela Schäuble

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16:45

The Soloist - An Ethnographic Gaze on Rememberence and Forgiveness
Speaker Johann Olenitsch

 

The Soloist (32,5')
- Germany -
Johann Olenitsch (Russian/German) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

 

________________________________________________________________________

End of Festival
________________________________________________________________________

Monday 30-5-2022

 

________________________________________________________________________

Conference: Collaboration and Authorial Diversity in Film

________________________________________________________________________

09:30

Collaborative Projects

 

Who We Are: Teaching Ethnography Through Collaborative Filmmaking
Speaker Clara Kleiniger

 

Who We Are (16')
- -
MA Students Intercultural Communication University of Opole 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Working with Migrant Collectives in Barcelona
Speaker Christin Schuchardt

 

Barcelona – A Welcoming City (55,5') Screening: 25.5. at 14:25
- Spain -
Christin Schuchardt (German) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion and Break

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13:00

Participatory Filmmaking
Speaker Lina Zacher

 

Fonja (70') Screening: 25.5. at 13:00
- Kenya, Madagascar -
Lina Zacher et al. (German) 2019

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A Collaborative Filmmaking Approach to Identity Formation on Social Media
Speaker Kıvılcım Zafer Teoman

 

Who am I (56') Screening: 25.5. at 23:00
- Turkey -
Kıvılcım Zafer Teoman (Turk) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

13:00

________________________________________________________________________

End of Conference
________________________________________________________________________

Only online screening

GIEFF received many impressive films which were very long.

The selection committee and the film festival directors decided to offer the filmmakers to make their selected films available online.

 

________________________________________________________________________

The following films you can watch only online.
To do so, you have to log in first.
Registered visitors of the festival in Göttingen get an corresponding log in for these films.

________________________________________________________________________

 

Focus Latin America

          

In Situ - Collaborative Research with Vulnerable Communities in Argentina (99')
- Argentina -
Natalia Luxardo, Fernando Sassetti, Marcel Kolvenbach and others (Argentinian, German) 2021

 

Nuhu Yãg Mu Yõg Hãm: This Land Is Our Land! (70')
- Brazil -
Isael Maxakali, Sueli Maxakali, Carolina Canguçu, Roberto Romero (Brazilians)

 

Cherán (70')
- Mexico -
Victor Arroyo (Mexican) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

On Music

 

In Search of Bidesia (65,5')
- India -
Simit Bhagat (Indian) 2020

 

Rumba Rules, New Genealogies (107')
- Democratic Republic of the Congo  -
David Nadeau-Bernatchez, Sammy Baloji (Canadian, Congolese) 2020

 

My Rembetika Blues - A Film About Love, Life and Music (83')
- Australia, Greece, United States -
M.Zournazi (Australian) 2021

 

Danse Macabre (89,5')
- Thailand -
Thunska Pansittivorakul, Phassarawin Kulsomboon (Thailandese) 2021

 

Belina - Music For Peace (94')
- France, Germany -
Marc Boettcher (German) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

On Memories

 

Hitch, an Iranian story (71')
- France, Iran -
Chowra Makaremi (Iranian/French) 2019

 

Resisters (60')
- Germany -
Jill Daniels (British) 2021

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Focus Europe

 

Slow Return (80')
- France, Switzerland -
Philip Cartelli (US-American) 2021

 

The Seed, the Particles and the Moon (78')
- France -
Dune Dupuy (French) 2021

 

Under Blue Skies (72')
- Switzerland -
Ivo Zen (Swiss/Italian) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Focus Oceania

 

Voices of Kula (87')
- Papua New Guinea -
Gina Knapp (German) 2021

 

Ophir (97,5')
- Papua New Guinea -
Alexandre Berman, Olivier Pollet (Frenchs) 2020

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Discussion

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------